Unutmamak İçin Yola Çıkıyoruz... GÜLLÜ KONAK

İzmit’in eski mahallerinden birisi olan Hacıhasan Mahallesi’nde bulunan ve Yılmazlar Evi olarak ta bilinen yapı, 20. Yüzyılın başlarında inşa edilmiştir. İstanbul 2 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından 1995 yılında tescillenerek korum altına alınmıştır. 2011 yılında kamulaştırılşması gerçekleştirilen yapının, 2012 yılında resterasyonu tamamlanmıştır. Geleneksel İzmit evlerinde görülen iç sofalı bir plan düzenine sahip olan yapı, inşa tekniği bakımından İzmit evlerinin nadir örneklerinden biridir.

Günümüzde İzmit Tarih Koridoru Derneği’nin lokali olarak hizmet veren ve Güllü Konak ismine sahip olan yapı, ziyaretçilerine çay/kahve hizmeti vermesinin yanında, ÇEKÜL Vakfı ile yapılan işbirliği sonucunda hazırlanan, araştırmacı ve öğrencilerin faydalanabileceği bir okuma odasını bünyesinde bulundurmaktadır. Okuma Odası içerisinde bulunan kütüphanede, ÇEKÜL Vakfı yayınları ile Tarihi Kentler Birliği hakkında dökümanlar bulunmaktadır.

Güllü Konak içerisinde ki odalar, kurum ve kuruluşların toplantı ve organizasyonlar düzenleyebilecekleri şekilde dizayn edilmiştir. Güllü Konak’ın dekorasyonu, İzmit Tarih Koridoru Derneği’nin ilk projesi olan İzmit Tarihi Çarşı’nın kadın esnafları tarafından gerçekleştirilmiştir.